Výbava na ski tour

Začínajú vás lákať lyžiarske túry po horách - ski tour? Na každého skúseného lyžiara a zároveň milovníka hôr to raz príde - túžba vyraziť do panenských hôr na lyžiach s batohom. Mali by ste najprv vedieť, akú výbavu budete potrebovať na viacdňovú lyžiarsku túru (ski tour). Začína sa putovaním od chaty k chate, t.j. s nocovaním pod strechou.

Kvalitná výbava na ski tour je predpokladom úspešnej túry. Jedná sa o pomerne dlhý zoznam odporúčaného oblečenia a vybavenia, ktoré potrebujete, ak podnikáte viac dňovú túru s lyžami v alpskom prostredí. Po trase budete ubytovaní väčšinu nocí vo vysoko horských chatách a budete musieť niesť všetko vybavenie a oblečenie, ktoré budete potrebovať po celú dobu v batohu. Chaty sú pohodlné, ale väčšinou majú iba obmedzené možnosti - tečúca studená voda, toalety v európskom štýle. Všetky chaty poskytujú papuče, tak nemusíte nosiť obuv na prezutie.

Všetko "civilné" oblečenie alebo iné položky, ktoré nie sú potrebné na túru, môžete ponechať v cestovnej taške na mieste prvého (a posledného) hotelového ubytovania. Odporúčame obsah batohu voliť obozretne, aby váha batohu bola čo najľahšia. Ak ste nováčikom na vysokohorskej viacdennej lyžiarskej túre, skúste používať svoj ​​batoh napr. na zjazdovkách ešte pred začatím samotnej túry, aby ste spoznali, ako to cítiť počas celodennej lyžovačky. Rýchlo si uvedomíte výhodu "lyžovania naľahko".

Oblečenie

Pri výbere oblečenia pre lyžiarske túry musíte myslieť na rôzne poveternostné podmienky. Zabezpečiť sa na zmeny v priebehu dňa, kedy putujete v teplom údolí, kde budete niesť väčšinu svojej výbavy v batohu, alebo na vrcholoch, keď máte oblečené na sebe všetko, aby ste sa zahriali! Dobrá sada výbavy na ski tour by mala obsahovať:

Pokrývka hlavy - čiapka na uši, ktorá zabezpečí funkciu teplej čiapky a zároveň ochranu pred slnkom. Bezpečnosť nado všetko, odporúčame nosenie ľahkých prilieb pre lyžovanie, aj keď nie sú povinné.
Rolovací nákrčník, alebo šatku na krk. Ideálne sú ľahké, pružné rúrky. Robia sa dve verzie. Teplá, alebo ľahká len proti slnku.
Bunda futrovaná z nepremokavého a priedušného materiálu s kapucňou, čím ľahšia, tým lepšia. Vhodné sú zipsovateľné vetracie otvory najmä v podpazuší a po bokoch bundy. Pomocou vrstvenia oblečenia a najmä vetracích otvorov sa dá pružne regulovať tepelný režim tela pod oblečením.
Rukavice - kvalitné Gore-Tex rukavice alebo rukavice bez prstov a druhé jemnejšie "fleece" rukavice pre lyžiarsku turistiku do teplého počasia.

Termo prádlo - aspoň 2 tenké vrstvy prádla. Sú lepšie než jedna hrubá vrstva medzi telom a vonkajším oblečením. Vrstvenie oblečenia umožní lepšie udržanie tepla a dobrú flexibilitu. Princíp "vrstvenie" umožňuje ľahko pridať alebo odobrať oblečenie v závislosti od teploty a telesnej aktivity. Telu odporúčame zabezpečiť na horách komfort. Izolačná vrstva v dolnej časti bundy (premostenie na nohavice) v prípade chladného počasia, môže prísť veľmi vhod pri náhlej zmene počasia. Pre dolnú polovicu tela je dôležité, aby ste mali pod nohavicami tepelnú izolačnú vrstvu (spodky).

Nohavice - zimné nohavice z vodotesného a priedušného materiálu, alebo dvoje horské alebo vysokohorské nohavice s izolačnou vrstvou (teplo) a ľahké, priedušné nohavice "vrchné" s dlhými bočnými zipsami na vetranie.
Spodná bielizeň - zo syntetického materiálu odvádza pot. Je pohodlná, priedušná, teplá a je možné nosiť ju niekoľko dní bez toho, aby vás bolo cítiť!
Športové ponožky - kvalitné lyžiarske ponožky zlepšia kondíciu, teplo a dobrý pocit pri jazde na lyžiach po dlhú dobu. So sebou si vezmite niekoľko párov (ideálne na každý deň jedny). Otlaky na nohách sú najbežnejšou, avšak zbytočnou komplikáciou počas ski tour.

Lyžiarska výstroj

Lyže - pre ski tour je nevyhnutné, aby ste používali na lyžovanie typ lyží all-mountain resp. freeride, lyžiarske topánky na lyžiarske túry a tour lyžiarske viazania. Ak máte vlastné lyže, ale nemajú skialpinistické viazanie potom si budete musieť požičať vhodné lyže. To isté platí, ak máte zjazdové lyžiarske topánky, budete musieť požičať skialp lyžiarky. Pre alpské lyžiarske túry zvoľte lyže, ktoré nie sú príliš ťažké. Existuje mnoho vhodných lyží pre lyžiarske túry, ja napríklad používam na všetko (slalom, freeride, bežky) lyže od Atomic. Ak sa chystáte kúpiť lyže pre lyžiarske túry a máte nejaké nejasnosti, otázky, neváhajte nás kontaktovať. Ideálne prostredníctvom komentárov v záverečnej časti textu.

Stúpacie pásy - okrem jazdy z kopca používame počas stúpania na lyžiach po rovine a do kopca stúpacie pásy. Pôvodne sa používali tulenie pásy. Dôležitá je protišmyková srsťou, ktorá zabraňuje spätnému sklzu lyže. Dnes sa na výrobu pásov používajú väčšinou syntetické materiály, alebo mohér. Pásy musia byť na lyžu prispôsobené, správne orezané. Hrany nesmú byť pásom prekryté, aby lyže v traverzoch nešmýkali bočne. Ďalšia dôležitá vlastnosť skialpového pásu je lepivosť pásu o sklznicu. Pás sa nesmie voľne po sklznici pohybovať, ale je o ňu prilepený. Predná spona pásu je zapnutá o špičku lyže, zadná je pripnutá na zadnej hrane lyže. Srsť pásov je sklonená šikmo do zadu, to spôsobuje, že smerom dopredu lyža po snehu kĺže, ale pri postavení sa na ňu je srsť zapichnutá do snehu a lyžiam nedovolí skĺznuť dozadu.

Lyžiarky - pre výlety na lyžiach sú dôležité skialp topánky. Chôdza do kopca je v nich oveľa pohodlnejšia, než v ťažkých štandardných lyžiarkach s veľkou flexiou. Jestvuje množstvo značiek, ktoré vyrábajú kvalitné skialp topánky pre začínajúcich aj pokročilých turistov. Jeden typ za všetky Dynafit, alebo moje obľúbené Atomic. Lyžiarsky výstroj musí byť tip-top, porucha niektorej zo súčastí môže mať vážne následky, napr. predčasné ukončenie túry.

Vložky do topánok vyhrievané a tvarované podľa vašej nohy a topánky. Môžu byť rozhodujúcim kusom výstroja, najmä ak máte problémy s nájdením naozaj pohodlnej topánky. Vložky sú skvelou voľbou pre každého, kto hľadá pohodlie. Ak používate vložky do topánok vo svojich zjazdových topánkach, ale chcete si požičať tour lyžiarky, potom môžete použiť svoje vložky do skialp topánok.

Viazanie - viazanie na lyže musí byť konštrukcie touring. Napríklad od Marker sú výborné univerzálne viazania pre lyžiarske túry, použiteľné na takmer hocijaké lyže. Vhodnejšie je kúpiť lyže s namontovaným skialpin viazaním.
Palice - používame teleskopické so širokým krúžkom (Ø 10-12 cm). Dajú sa výškovo nastaviť, čo je výhodou pri bočných výstupoch.
Lyžiarske okuliare s filtrom pre nízke hladiny osvetlenia majú zásadný význam v prípade snehu a zlej viditeľnosti. Pri slnku používame slnečné sklíčka s UV filtrom.

Batožina

Batoh - 30-40 litrový s bočnými popruhmi pre nosenie lyží. Ak chcete používať lavínový "airbag" batoh, patrí vám pochvala, len treba mať na pamäti, že sú podstatne ťažšie a ťažko sa hľadá dostatočná veľkosť pre turistiku. Počítajte aj s prípadnou požiadavkou sprievodcu, vložiť niečo do vášho batohu. Je to bežný jav, že sprievodca má pre výpravu niekoľko "náhradných dielov" a rôzne bezpečnostné predmety, na ktoré si bude pýtať od členov skupiny malý priestor v ich batohu, napr. náhradné pásy, náhradná lyžiarska palica, vysielačky, zdravotnícky materiál, núdzové prístrešie a podobne.

Fľaša na vodu - 1-1,5 litra konštrukcia, aby v zime voda nezmrzla. Vodu na túre kupovať len balenú, tečúca voda v chatách nie je pitná.
Potraviny - priviesť si z domova niektoré z vašich obľúbených zdrojov energie (čokoláda, energetické tyčinky, cereálne tyčinky, sušené ovocie, orechy, cukríky ...). Pre prípadné nocovanie v chatrči bez stravy a na posilnenie počas cesty. V chatách sa dá kúpiť aj jedlo na cestu, ale je drahšie. Na chatách sa dá celkom dobre stravovať, vyhovejú aj vegetariánsky založeným turistom. Prípadné ďalšie výživové požiadavky (napr. bezlepková strava) treba radšej riešiť vlastnými zásobami.

Slnečné okuliare - so maximálnou ochranou proti UV žiareniu.
Opaľovací krém a balzam na pery (jelení loj) sú nevyhnutnosťou pri slnečnom počasí, od snehu sa slnko odráža aj zdola. Na horách a zvlášť na snehu opaľuje oveľa intenzívnejšie.

Ľahký spací vak vložka - väčšina chát spaciu vložku vyžaduje.
Fotoaparát s pamäťovou kartou veľkokapacitné! Pamätať aj na batérie.
Peniaze - väčšina hotelov, obchodov a reštaurácií prijíma platobné karty, ale alpské chaty fungujú zväčša na hotovostných platbách. Počítajte spotrebu asi 20-30 € za deň na obed a nápoje.

Hygienické potreby - malá súprava kefka a mini zubná pasta, toaletný papier, hygienické vreckovky, vlhčené obrúsky, antibakteriálne mydlo, malý rýchle schnúci uterák.
Zdravotnícke minimum - náplasti na rany a otlaky, obväz, lieky proti bolesti, proti horúčke. Základné zdravotnícke vybavenie má so sebou sprievodca, taktiež má kurz prvej pomoci.

Bezpečnosť - lavínová sonda, lopata na sneh, lavínové airbagy, prilba na hlavu, zapnutý mobil, kompas... Použitie podľa potreby a uváženia. Dôležité je, vedieť jednotlivé prvky správne používať.
Technická výbava - ako bolo spomenuté v časti lyžiarska výstroj, používame ľahké touring lyže, touring viazanie, protišmykové stúpacie pásy na lyže a skialpové topánky. Základná sada voskov na lyže. Vo výbave na ski tour nechýba ani základná lezecká výbava - cepín, mačky na použitie v ľade a v strmom stúpaní snehom, ľahký úväz postroj, skoby.

Pokročilý skialpinista putujúci v divočine bez možnosti nocľahu v chatách musí myslieť na ďalšiu výbavu - stan, poriadny spací vak, oheň, ešus, potraviny a podobne. To je však téma na nový kurz.

Základné zručnosti

Použitie pásov - pásy musíme pred túrou skontrolovať, podľa potreby opraviť, alebo kúpiť nové. Pri nových pásoch je vhodné zakúpiť ich spolu s lyžami už upravené na mieru lyží. Musíme dokonale ovládať nasadenie a zloženie pásov z/na lyže aj v nepriaznivom počasí na svahu. Pásy môžu zle lepiť, preto je potrebné poznať základné spôsoby zvýšenia lepivosti lepidlom, resp. nosenia v teple (pod bundou, zahrievané telesným teplom). Na pásoch nikdy nelyžujeme z kopca. Nasadzujeme ich na suchú sklznicu a postupne ich priliepame na lyže od špičky smerom k pätke. Obe hrany lyže musia presahovať mimo pásu.

Chôdza na lyžiach - základná chôdza na lyžiach so založenými pásmi sa podobá chôdzi na bežkách, lyže kĺžu po zemi. Robenie "bocianích" krokov teda dvíhanie lyží pri chôdzi je chyba. Pri chôdzi sa opierame o palice, palica sa prenáša dopredu spolu s opačnou lyžou, t.j pravá ruka s ľavou nohou a opačne. Dôležité je zoznámiť sa tiež s funkciami tour viazania. Pri chôdzi je špička viazania pomocou dvoch bočných hrotov (kĺbovým spôsobom) upevnená k špičke lyžiarky a päta sa voľne dvíha a klesá nad lyžou. K dispozícii máme viac možností nastavenia zdvihu päty. Robí sa to pomocou polohovateľnej podpery. Päta viazania je počas chôdze uvoľnená, pri lyžovania nadol sa päta lyžiarky pevne zapne viazaním k lyži, podobne ako pri zjazdovom viazaní. Lyžiarky sú počas chôdze zapnuté iba zľahka, ak sa na nich nachádza prepínač flexie, je uvoľnený. Pri zjazde sú klipsy na lyžiarkach zapnuté s väčšou silou.

Otočka - keď sa svah zostrmí natoľko, že už nie je možné stúpať priamo nahor (naprieč vrstovniciam), je potrebné začať stúpať "cik-cak" šikmo na svah. Pri tom je potrebné sa pravidelne po niekoľkých prejdených metroch otáčať. Otočka na lyžiach s pripnutými pásmi a uvoľnenou pätou sa robí o niečo ľahšie ako na zjazdovkách. Postup je veľmi podobný. Najprv zastavíme a zrovnáme obe lyže s vrstovnicou. Podľa tvrdosti podkladu najprv zľahka udupáme sneh v stope pod lyžami, aby sme stáli pevne. Oprieme sa dobre o palice (jedna pod lyžami, druhá dostatočne nad). Otočíme najprv hornú lyžu cez pätku lyže takmer do protismeru (špička smeruje jemne do kopca novým smerom, kam bude smerovať ďalšia chôdza).

Presunieme čiastočne váhu tela aj na túto už otočenú lyžu. Stojíme na oboch lyžiach a preložíme si palice (spodnú nahor, hornú nadol) a dobre sa o ne zaprieme. Pravidlo troch pevných bodov. Teraz presunieme celú váhu tela na už otočenú lyžu a predkloníme sa toľko, aby sme mohli spodnú lyžu zdvihnúť pohybom nohy dozadu a s ohnutím v kolene zároveň otočíme aj druhú lyžu a prisunieme k tej predošlej. Spodná lyža sa tak dostáva do polohy hornej lyže. Pokračujeme v stúpaní. Po chvíli nasleduje otočka na druhú stranu.

Základné lavínové zručnosti - pred začatím lyžiarskej túry je potrebné zvládnuť základné lavínové zručnosti, najmä tri hlavné prvky - ako sa používa lavínová sonda, snehová lopatka, lavínový vyhľadávač (pipák). Nikto si neželá nehodu v lavíne, ale pohyb v nezabezpečených horách lavínové riziko vždy nesie so sebou. V prípade lavínovej udalosti je vysoké percento nádeje na jej úspešné prekonanie, práve ak sa do lavínového nebezpečenstva dostali dobre zaučené osoby.

Základnou zásadou pre zasypaného v lavíne je rozvážnosť. Vytvoríme si dostatočný priestor v snehu okolo tváre, aby sa dalo dýchať. Dýchame pokojne. Ak dokážeme vedome ovládať svoje telo ešte počas padania a točenia sa v lavíne, snažíme sa zaujať polohu plodu (zabalený do vajíčka). V tejto polohe je vhodné ostať aj po zastavení pohybu snehovej masy. Z vajíčka sa dá čiastočne rozpohybovaním tela vytvoriť priestor v snehu, často aj postupne uvoľňovať sa zo snehu.

Ak po zasypaní v lavíne vidíme, kde je svetlo, vieme určiť, kde je hore a teda kam sa máme pokúsiť prehrabať. Ak si nie sme celkom istí skúsime vypustiť slinu z úst do dutiny, ktorú sme si vytvorili pred tvárou. Jej pohyb nám ukáže orientáciu nášho tela pod snehom. Mnohí sa po zorientovaní dokážu z lavíny vyhrabať aj sami. Záleží na hĺbke zasypania, kvalite snehu, polohe tela, rozvážnosti a ďalších faktoroch. Vyskúšajte si zasypanie v snehu na nečisto s kamarátmi niekde v cvičnom záveji. Možno budete prekvapení, aké pocity spoznáte, aká panika sa vás zmocní, že sa takmer nedokážete hýbať. Podobný zážitok poznáte, ak sa necháte zasypať napr. pieskom na pláži. Bez cudzej pomoci sa takmer nedokážete oslobodiť.


• Video 01 - výstroj, výbava na ski tour -> Back Country Guides - 01 Kit
• Video 02 - použitie pásov na lyže -> Back Country Guides - 02 Skins
• Video 03 - základná chôdza na lyžiach -> Back Country Guides - 03 Touring Basics
• Video 04 - otočka na lyžiach -> Back Country Guides - 04 Kick Turns
• Video 05 - lavínové zručnosti -> Back Country Guides - 05 Transceiver, Shovel and Probe


Hore zdar !

2 komentáre:

  1. Výstroj na skitour29. októbra 2017, 2:15

    Veľmi užitočný článok, snáď by sa malo ešte doplniť pár kusov zo základného alpinistického výstroja - mačky, cepín, lopata, skoby, karabíny ...

    OdpovedaťOdstrániť